STREETART W DOMU - CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O MURALU W MIESZKANIU - Limonki Studio
16441
post-template-default,single,single-post,postid-16441,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1200,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive
Mural w projekcie salonu wykonanym przez Biuro Projektowania Wnętrz Limonki Studio

STREETART W DOMU – CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O MURALU W MIESZKANIU

Mural, czyli wielkie malowidło na ulicznej ścianie, od kilku lat z sukcesem wkracza do domów i mieszkań, stając się wyjątkową formą artystycznej dekoracji wnętrz. Również w projektach naszego biura na ścianach pojawiają się ozdobne murale, nie tylko w pokojach młodzieżowych, ale i w salonach, holach czy sypialniach.  

Murale we współczesnej architekturze do niedawna dominowały na bocznych elewacjach kamienic, bloków czy na murach, głównie w większych miastach. Jako forma sztuki ulicznej – street artu – stworzyły wręcz pewien kanon. Najczęściej były nośnikiem jakiejś idei, bądź bardziej przyziemnie, mogły być nośnikiem reklamy. Z czasem projektanci wnętrz postanowili przeszczepić tę formę sztuki do wnętrz, jako niezwykle atrakcyjny i wyjątkowy element ozdoby wnętrz. 

Mural we wnętrzu – gdzie pasuje?

Odpowiedni mural sprawdzi się dobrze w każdym wnętrzu! Przy jego wyborze musimy zwrócić uwagę na właściwy dobór kolorystyki, rozmiaru (i ściany, i samego malowidła) oraz oświetlenia ściany, na której się znajdzie, aby odpowiednio wyeksponować nasze street artowe dzieło w domu.  Najważniejsza zasada, którą kierujemy się przy projektowaniu murali we wnętrzu dotyczy przestrzeni, w której się znajduje. Tak samo źle się ogląda 60-calowy telewizor z odległości jednego metra, jak duży mural z bliska. Dlatego musimy zaplanować, aby mural, który zajmuje większą powierzchnię, można było oglądać w większej odległości. Dzięki temu wykorzystamy w naszym wnętrzu pełen urok murala.  

Przygotowanie wnętrza do murala

Jeśli w trakcie wykańczania lub remontu naszego wnętrza decydujemy się na mural, musimy odpowiednio przygotować ścianę. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście ściana wygładzona gładzią szpachlową, ale dobrym podłożem może być także zwykły tynk. Natomiast jeśli chodzi o wykonanie muralu, tutaj do dyspozycji mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest współpraca z artystą, który wykona na naszej ścianie mural wg projektu swojego lub projektu architekta wnętrz farbami akrylowymi i zabezpieczy go następnie specjalnym lakierem UV. Drugim rozwiązaniem zakup gotowego murala w formie tapety. W naszych projektach również korzystamy czasem z tej formy dekoracji z kolekcji murali szczecińskiej firmy Onwall.  W zależności od stylu wnętrza, wykorzystujemy wzory przypominające uliczne grafitti, związane z architekturą, uwielbianym przez wielu klientów pop artem lub z innym motywem, pasującym do wnętrza i jego właścicieli. 

Chciałbyś mural w swoim mieszkaniu? Odezwij się do nas! Dobierzemy najlepszy wzór i technikę wykonania muralu, a w razie potrzeby także zaproponujemy artystę, który wykona malowidło na Twojej ścianie.  

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.