KIEDY NAJLEPIEJ ROZPOCZĄĆ WSPÓŁPRACĘ Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ - PORADNIK - Limonki Studio
16714
post-template-default,single,single-post,postid-16714,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1200,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

KIEDY NAJLEPIEJ ROZPOCZĄĆ WSPÓŁPRACĘ Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ – PORADNIK

Działka budowlana kupiona, pozwolenia załatwione, projekt domu właściwie też gotowy – machina rusza i zaczynasz budowę swojego wymarzonego domu. Czy to dobry moment, by już teraz rozpocząć projektowanie wnętrza Twojego domu? Oczywiście! Przeczytaj nasz poradnik, kiedy najlepiej rozpocząć współpracę z architektem wnętrz i dlaczego.

Kiedy najlepiej rozpocząć pracę nad projektem wnętrz?

Prace nad projektem wnętrz powinny rozpocząć się na jak najwcześniejszym etapie inwestycji – najlepiej już po uzyskaniu pozwolenia na budowę. To wtedy, kiedy jeszcze można dokonywać istotnych zmian w układzie pomieszczeń, przesunięć ścian działowych i instalacji, współpraca z architektem wnętrz może przynieść najlepsze efekty.

Przyłącza elektryczne i wodno-kanalizacyjne

Jednym z kluczowych elementów projektu wnętrz jest odpowiednie rozmieszczenie punktów elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Wykonawca instalacji będzie potrzebował rysunków z rozmieszczeniem tych punktów przyłączeniowych niedługo po zakończeniu stanu surowego
zamkniętego. Każde urządzenie AGD, takie jak zmywarka, lodówka czy pralka, musi mieć zaplanowane przyłącze w odpowiednim miejscu. Ważne jest też odpowiednie rozplanowanie punktów oświetlenia i włączników. Oznacza to, że dokładny projekt rozmieszczenia punktów elektrycznych i
wodnych może powstać dopiero po zakończeniu koncepcji wnętrza, gdy wiadomo, gdzie będą umieszczone poszczególne meble i urządzenia. Na przykład, lampa nad stołem musi być zaplanowana tak, żeby znalazła się na środku stołu, co wymaga wcześniejszego zaplanowania umiejscowienia stołu i jego wymiarów.

Najczęściej spotykanym błędem w usytuowaniu przyłączy bez wcześniejszego projektu są gniazdka do sprzętów AGD w kuchni. Tutaj trzeba kierować się określonymi kryteriami umiejscowienia tych przyłączy. Gniazdka takie nie mogą znajdować się za zmywarką lub piekarnikiem tylko obok tak żeby był do nich dostęp, a sprzęt można było dosunąć do samej ściany. Skutkuje to niestety tym, że punkty z gniazdkami trzeba przesuwać w późniejszym etapie po wykonaniu projektu wnętrza co przysparza kolejnych, niepotrzebnych kosztów.

Właśnie dlatego warto zainicjować współpracę z architektem wnętrz już na wczesnym etapie budowy. Dzięki temu można przygotować dokładny rysunek rozmieszczenia przyłączy, który będzie gotowy w momencie, gdy instalatorzy będą tego potrzebować. Pozwoli to uniknąć nieprzewidzianych problemów i kosztownych przeróbek na późniejszym etapie budowy.

Budżet na wykończenie domu – łatwiejsze planowanie przy wsparciu architekta wnętrz

Dodatkowo, wcześniejsze rozpoczęcie prac nad projektem wnętrz daje więcej czasu na wybór materiałów wykończeniowych, takich jak podłogi, płytki, tapety czy kolory ścian. Taki zapas czasowy pozwala na dokładniejsze planowanie budżetu, co z kolei minimalizuje ryzyko
przekroczenia kosztów. Wstępny kosztorys pomoże również uniknąć niespodzianek finansowych i pomoże lepiej zorganizować prace wykończeniowe. Dzięki wycenie głównych elementów takich jak zabudowa kuchenna, ceramika i armatura łazienkowa czy nawet sprzęt AGD możemy poznać budżet na wczesnym etapie przed dokonywaniem zakupów i określić czy się w nim mieścimy, czy nie. To właśnie wtedy najlepiej dokonywać zmian i wyborów poszczególnych składowych wyposażenia wnętrza.

Podsumowując, rozpoczęcie prac nad projektem wnętrz na wczesnym etapie budowy to klucz do sukcesu. Odpowiednio zaplanowane wnętrze nie tylko spełni oczekiwania estetyczne, ale także będzie funkcjonalne i zgodne z założonym budżetem.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.